14. GELENEKSEL HONAMLI YÖRÜKLERİ SİNDEL YAYLASI YÖRÜK ŞÖLENİ YAPILDI.

DSC02915

Isparta’nın Şarkîkaraağaç ilçesi Gedikli köyünde 14. Geleneksel Honalı Yörükleri Yörük şenliği 31 Mayıs Cumartesi günü yapıldı. Şenlik saygı duruşu müteakibinde İstiklal marşı okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarının ardından halk oyunları gösterileri sunuldu. Öğle sırasında yemekler yenildi. Honamlı Yörükleri şehrin sıkılmışlığını sindel yaylasında mangal ve doğa sefası yaparak üzerlerinden attılar.

Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut Toros ; 14’sünü düzenlediğimiz şenliğimizin amacı Yörük kültür ve geleneğini devam ettirmek. Gelecek nesillere aktarmak. Yılda bir iki defa değişik alanlarda bir araya gelerek yürütmekteyiz. Gedikli köyü Muhtarı Ömer Görer ise yeni neslin eski kültürümüzden kopmaması birlik ve beraberlik içinde gelecek nesle aktarmak.

Yenişarbademli belediye Belediye Başkanı şenliğe çadırı ve ekibi ile katılması Gediklileri sevindirdi. Şenlikle ilgili duygularını almak için kendisine mikrofonumuzu uzattığımızda. Burası sindel yaylası Yörüklerin buluşma yeri. Burada birlik ve beraberliğimizi ortaya koymak adına buradayız. Kendi şenliklerinin ne zaman yapılacağını sorduğumuzda ise Pınar gözü kültür şenlikleri  9 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak. Bütün Yörük Federasyonlarını ve Türkmenleri bütün herkesi bekliyoruz dedi.

Toroslar Yörük Türkmen Genel Başkanı, Isparta İl beyi  Mustafa Küçükyaman ;  Saha faaliyetleri diye adlandırdığımız yayla şenliklerimiz yapılmakta. Burada 14. Yörük Türkmen şenliğinde bir aradayız. Nasıl ki bizler gök kuşağının renkleri bir arada doğadan rengini alan renkler bir arada ise bizlerde bir arada olmalıyız. Bizim Yörüklerde gök kuşağına ebem kuşağı derler. Biz birlikte yaşamaktan başka çaremiz yok. Birlikte yaşamalıyız. Kendiside bir Yörük olan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Şöyle anlatıyor; arkadaşlar gidip toroslara bakınız orada bir Yörük çadırı varda dumanı tütüyorsa bizi hiç kimse yenemez demiştir. Bizlerde bu vatanı kurtarana kurana minnet borçluyuz.

Konya Yörükler derneği Konya il beyi Tuncay Özkan ; Sindel yaylasında Yörük şölenini çok güzel buldum. Bir Yörük bacasının Türkiye dim dik ayakta güzel bir duygu verdi bana.

Konya Yörük ve Türkmenler dernek başkanı Yusuf Yılmaz; Konya’dan buraya kardeşlik bağını artırmak birlik beraberliği sağlamak. Ülkenin çimentosunu pekiştirmek ve bu ülkenin sahiplerinin kim olduğunu göstermek adına Gediklinin sindel yaylasına çıktık.

Daha sonra bir taraftan voleybol müsabakaları yapılırken bir taraftan Gurup yaren ekibinden Halil Er ve Mehmet Bedel’in türküleri ile kimi zaman hüzünlenildi kimi zaman halay çekildi.  Sandalye yarışması ve halat çekme yarışması yapıldı. Şenliğin sonunu Mehmet Bedelden bir sipsi dinletisi ile tamamladı.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s